Skip to main content

Słoneczniki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów, i mają ku temu powody: Słoneczniki to kwiaty jasne, duże i kolorowe. Jednak mają również wiele innych zalet, których warto się dowiedzieć. W tym artykule przedstawiamy kilka interesujących informacji, które pomogą Ci jeszcze bardziej cieszyć się tymi kwiatami!

 

Skąd nazwa Słonecznik?

Słonecznik pochodzi z Ameryki Północnej. Źródłem jego nazwy jest greckie helianthus, które jest połączeniem helios (słońce) i anthos (kwiat).  Dosłownie, słońce jest tak ważne w życiu słonecznika, ponieważ ma on unikalną właściwość zwaną heliotropizmem.
Przez cały czas zwrócony jest w stronę słońca, rozpoczynając dzień w kierunku wschodnim, gdy wschodzi, a kończąc dzień w kierunku zachodnim, gdy zachodzi za horyzont. Stąd też jego nazwa nawiązuje do tego typu zachowań.

Jak odpowiednio dbać o Słoneczniki?

Oprócz kilku wyjątków, opieka nad ciętymi słonecznikami w domu jest bardzo podobna do opieki nad innymi kwiatami. Jeśli będziesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, na pewno będziesz w stanie zapewnić swoim pięknym słonecznikom pełne i szczęśliwe życie w ich nowym środowisku. Jeśli dokładnie przestrzegasz instrukcji dotyczących pielęgnacji bukietów słoneczników, możesz oczekiwać, że będą one świeże przez około 6 do 8 dni.

Ekspozycja Słoneczników na światło słoneczne

Jeśli jest jedna rzecz, którą możemy powiedzieć o słonecznikach, to to, że kochają, kochają, kochają słońce. Po otrzymaniu kwiatów słonecznika z naszej kwiaciarni Szmaragdowy Las w Krakowie, ważne jest, aby wystawić nieotwarte pąki na działanie promieni słonecznych. Nie pozostawiaj ich jednak zbyt długo na słońcu, ponieważ mogą ulec odwodnieniu.

Wypełnij wazon

Kiedy słoneczniki zakwitają, jest czas na umieszczenie ich w wazonie. Wybierz wysoki wazon i oczyść go gorącą wodą z dodatkiem mydła. Następnie napełnij go ciepłą wodą. Jednak jeszcze nie umieszczaj w nim kwiatów. Istnieje jeszcze kilka rzeczy do zrobienia!

Przycinanie łodyg słonecznika

Następnie użyj ostrych nożyc ogrodowych lub noża, aby odciąć około 3 centymetry dolnej części łodygi słonecznika pod kątem 45 stopni, trzymając ją pod wodą o temperaturze pokojowej. Pozwoli to słonecznikowi z łatwością wchłonąć wodę.

Pozbądź się nadmiaru liści

Przed umieszczeniem słoneczników w wazonie, usuń wszystkie liście, które znajdują się poniżej linii wody. Te liście mogą wprowadzić do wody niekorzystne bakterie, które mogą zaszkodzić kwiatom. Nie pozwól na to!

Pora na kąpiel Słoneczników

Tak, to ten moment! Umieść te kochane kwiaty w wazonie i pozwól im wchłonąć całą tę pyszną wodę.

Dostarcz im składników odżywczych

Aby zapewnić słonecznikom pełne i zdrowe życie, zaleca się dostarczenie im niezbędnych składników odżywczych. Można to osiągnąć dodając do wazonu specjalny pokarm dla kwiatów, który jest dostarczany wraz z bukietem. Można również dodać łyżeczkę wybielacza, aby zwalczyć ewentualne niekorzystne bakterie.

Znajdź idealne miejsce dla swoich Słoneczników

Ok, więc masz już wypełniony wodą wazon ozdobiony oszałamiającymi słonecznikami. Świetnie! Teraz nadszedł czas, aby znaleźć im optymalne miejsce do zaprezentowania ich piękna.

Oczywiście oznacza to wybranie miejsca, w którym będą zachwycać gości i dodawać radosnych wibracji do Twojego domu. Upewnij się jednak, że słoneczniki znajdują się z dala od gorących lub chłodnych przeciągów, owoców i bezpośredniego światła słonecznego.

Codzienna pielęgnacja

Słoneczniki wymagają nieco więcej uwagi i troski niż inne kwiaty. Oznacza to, że należy przycinać ich łodygi i wymieniać wodę codziennie, a nie co 2-3 dni. Twoje kwiaty pokochają cię za tą pielęgnację!

Co symbolizuje Słonecznik?

Jak możesz przypuszczać, słoneczniki nie tylko symbolizują słońce, ale także reprezentują wartości takie jak ciepło, siła, pozytywne podejście, obfitość, hojność i odrodzenie.

Rdzenni mieszkańcy Ameryki znani byli z praktyki umieszczania nasion słonecznika na grobach zmarłych. Istnieją również relacje mówiące, że Imperium Inków oddawało cześć słonecznikom, a inkaskie kapłanki nosiły je na swoich szatach. W Chinach słonecznik jest uważany za symbol szczęścia, natomiast w epoce wiktoriańskiej był traktowany jako wyraz wdzięczności. W mitologii greckiej słonecznik jest symbolem czci.

Znaczenie słonecznika może również zmieniać się w zależności od jego konkretnego koloru:

  • Żółte słoneczniki symbolizują szczęście, długie życie, przyjaźń, witalność i inteligencję.
  • Kremowe i białe słoneczniki reprezentują niewinność.
  • Pomarańczowe i czerwone słoneczniki oznaczają siłę, pozytywne nastawienie i pasję.
  • Brązowe słoneczniki symbolizują lojalność.
Kolorowy bukiet ze słoneczników z mieszanką kwiatów ciętych z bliska
Bukiet ze słonecznikiem, gerberami, tulipanami i innymi kwiatami
Kolorowy bukiet ze słoneczników z mieszanką kwiatów ciętych

Niech radość rozkwita wraz ze Słonecznikiem

Gdy już wiesz, jak dbać o bukiety słoneczników, wszystko, co musisz zrobić, to przekonać się samemu jakie to wspaniałe kwiaty. Do zobaczenia w Pracowni Florystycznej Szmaragdowy Las w Krakowie, w naszej kwiaciarni czekają na Ciebie wspaniałe Słoneczniki.

Zobacz nasze bukiety ze słonecznikiem

Co powiesz na propozycje naszych kwiatów ciętych?

  • Bianca – Bukiet białych róż

  • Amdir – Bukiet z liliami. goździkami, rumiankami, margaretkami i gerberami

  • Dorjen – Bukiet róż z dodatkami santini, goździków i gipsówki

  • Viran – Bukiet z kwiatem protea, z dodatkiem lilii, goździków, alstromerii

Leave a Reply