Skip to main content

8 marca to dzień w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. To szczególny czas dla kobiet, podczas którego doceniamy kobiety na całym świecie za to co robią. To również moment, w którym zastanawiamy się nad równościami kobiet i mężczyzn.

Z okazji Dnia kobiet, chcemy rozpocząć krótką serię o „inspirujące kobiety”, mamy nadzieję, że poczujesz dzięki temu inspirację do zmiany swojego otoczenia na lepsze!

Inspirujące kobiety – Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest znana zarówno w kraju jak i za granicą. Jej książki przetłumaczono do tej pory na ponad 40 języków. W 2018 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Zdobyła również „The Man Booker International Prize” za powieść „Bieguni”. Zdobyła również krajową nagrodę „Nike” za tą samą powieść, „Bieguni” oraz za „Księgi Jakubowe” .
Poza dorobkiem, literackim, Olga Tokarczuk angażuje się w sprawy społeczne i kulturowe. Była czynnie zaangażowana w sprawy uchodźców i praw mniejszości. Deklaruje się się jako feministka.

W 2020 roku Olga Tokarczuk założyła fundację, wspierającą kulturę i sztukę. Fundacja skupia się również na ochronie praw człowieka i przeciwdziała dyskryminacji. Pisarka, aktywnie angażuje się w prawa kobiet, publicznie publikując swoje opinie na ich temat:

Prawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Musimy ich strzec jak każdej innej zdobyczy poszerzającej zakres swobód obywatelskich i ludzkiej godności. Od dziś wszyscy jesteśmy wojowniczkami.

Inspirujące Kobiety: Olga Tokarczuk

Inspirujące Kobiety: Olga Tokarczuk

Warto dodać, że pisarka od lat angażuje się w walkę o prawa zwierząt oraz ochronę środowiska. W swoich książkach porusza tematy związane z ekologią i problemami współczesnego świata, a także krytykuje konsumpcjonizm i wyzysk. Poza tym, Olga Tokarczuk jest członkinią stowarzyszeń zajmujących się ochroną przyrody, a także organizacją pozarządowych walczących o prawa ludzi i zwierząt. W 2019 roku została uhonorowana tytułem ambasadorki dobrej woli UNICEF, za swoje zaangażowanie w działania na rzecz ochrony praw dziecka i młodzieży. Olga Tokarczuk to osoba, która nie tylko pisze o problemach społecznych i ekologicznych, ale także aktywnie działa na rzecz ich rozwiązania.

Podsumowując, Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej cenionych i nagradzanych pisarek polskich i światowych. Jej literackie dokonania są nie tylko źródłem dumy dla Polaków, ale także cieszą się uznaniem czytelników na całym świecie. Zdobywczyni Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autorka takich bestsellerów jak „Prowadź swój pług przez kości umarłych” czy „Bieguni”, pokazuje, że polska literatura ma wiele do zaoferowania światu. Jej twórczość zainspirowała wiele osób do refleksji nad ludzkim losiem, relacjami międzyludzkimi i problemami współczesnego świata. Olga Tokarczuk to z pewnością jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury ostatnich lat, której dzieła będą nadal przyciągać uwagę czytelników na całym świecie.

Od wieków inspirujące kobiety, które stanowią źródło inspiracji dla innych, przyczyniają się do rozwoju i postępu w różnych dziedzinach życia. Poprzez swoje osiągnięcia, przekraczanie granic i pokazywanie, że nic nie jest niemożliwe, stają się wzorem dla innych. Obecnie na całym świecie wiele kobiet dąży do walki z dyskryminacją, osiągnięcia równouprawnienia i ochrony praw kobiet. Ich determinacja i pasja stanowią dla nas wszystkich przykład, jak walczyć o swoje cele. Dzięki nim świat staje się lepszy, a my możemy czerpać z ich doświadczeń, inspiracji i mądrości. Ich osiągnięcia przetrwają wiele pokoleń i na zawsze pozostaną w pamięci ludzkości jako wzór kobiecej siły, wytrwałości i mądrości.